Co można robić po studiach prawniczych bez aplikacji? A co jej wymaga?

             Pewnie wiele razy zastnawialiście się, czy to w trakcie studiów prawniczych lub przed ich wyborem, co można robić po prawie? Czy konieczny jest wybór aplikacji po studiach? Jeśli nie, to czy można coś robić po prawie bez aplikacji?

            W Internecie i w społeczeństwie krążą różne mity. Jednym z nich jest właśnie przekonanie, że studia prawnicze bez aplikacji nie mają sensu. W tym artykule udowodnię Wam, że jest bardzo dużo możliwości! A przy okazji przypomnę czego wymaga aplikacja.

            W Polsce studia prawnicze trwają równe pięć lat. Są to studia jednolite magisterskie, co oznacza, że uzyskujemy po ich ukończeniu tytuł magistra. Prawo w Polsce można obecnie studiować zarówno na uczelniach publicznych jak i niepublicznych. Co oznacza sam tytuł magistra prawa? Co możemy robić dalej? 

            Jest pewne przekonanie w społeczeństwie, że studia prawnicze bez aplikacji nie mają sensu. Otóż to nieprawda! Jest naprawdę wiele możliwości, wystarczy dobrze się zastanowić i dokładnie szukać!

            Wiele osób, nawet będących już w trakcie studiów prawniczych albo tuż po ukończeniu ich, uświadamia sobie, że prawo nie jest jednak dla nich. Nie chcą iść na aplikację, nie mają pomysłu na siebie i nie wiedzą co dalej. 

            Obecnie istnieje bardzo wiele ścieżek rozwoju. Uzyskując sam tytuł magistra prawa mamy szereg możliwości. Jedyną drogą wyjścia wcale nie jest pójście na aplikacje prawniczą. Możemy przykładowo zająć się doradztwem prawnym i świadczyć pomoc dla spółek. Nie od dziś wiadomo, że każde przedsiębiorstwo na rynku potrzebuje wsparcia prawnego. Oczywiście, mowa tu o bieżącym, drobnym wsparciu prawnym, takim, gdzie nie jest wymagana obecność profesjonalisty tj. radcy prawnego czy adwokata. Przykładowo można dokonywać korekt w regulaminach, interpretować przepisy prawne czy pomagać w zakładaniu spółki. Kolejną możliwością jest własna działalność gospodarcza. Znając już duże podstawy prawne możemy zająć się własnym biznesem albo stworzyć biznes, który świadczyłby usługi polegające na doraźnej pomocy prawnej. Tworzenie umów, ich korekta zgodnie z obowiązującymi przepisami? A może świadczenie usług polegających na pisaniu pism? Wiele firm czy kancelarii korzysta z usług takich osób. Taka drobna pomoc na pewno okaże się przydatna i znajdą się zlecenia. Możemy także skupić się na biznesie, który nie jest związany z prawem. Obecnie dostępnych jest wiele kursów i szkoleń, co pozwala w łatwy sposób przyswoić nową wiedzę i znaleźć coś innego dla siebie. Można przykładowo otworzyć własną kawiarnię, postawić foodtrucka albo założyć sklep internetowy. Dużym atutem przy tego rodzaju innych sposobach na biznes będzie na pewno wiedza prawnicza ze studiów, która może okazać się pomocna przy prowadzeniu i zakładaniu firmy.

            W Internecie krąży dużo ofert zatytułowanych „prawnik” czy „absolwent studiów prawniczych”. Główne wymagania to ukończenie studiów prawniczych i orientacja w przepisach prawnych lub poszczególnych dziedzinach prawa. Można trafić na oferty przeróżnych firm, przykładowo branża mody, sklep internetowy, branża motoryzacyjna czy branża budowlana. Duża korporacja specjalizująca się w podatkach? A może agencja marketingowa, która poszukuje bieżącego wsparcia prawnika? Ofert jest dużo i jest z czego wybierać. Warto jednak aplikować na te z nich, które wydają się dla nas interesujące i niejako łącza się z naszymi zainteresowaniami. W takiej pracy na pewno rozwiniemy nie tylko umiejętności związane z prawem, ale także zdobędziemy wiedzę na inne tematy. Jeśli wybierzemy na przykład firmę kosmetyczną, na pewno nie unikniemy zdobycia dodatkowej wiedzy z zakresu chociażby działania poszczególnych kosmetyków czy ich wpływu na skórę. Praca w firmie na stanowisku „prawnik” może okazać się bardzo interesująca i rozwijająca. 

            Kończąc studia prawnicze wcale nie trzeba zajmować się tylko prawem. Można chociażby odbyć liczne kursy z innych obszarów i połączyć dziedzinę prawa z inną dziedziną. Prawo i biznes to typowe połączenie, ale istnieją też inne. Przykładowo można świadczyć usługi wspomagające dla branży eventowej czy branży ślubnej. Ślub i sama organizacja wesela to duże przedsięwzięcie, które także wymaga wiedzy prawniczej. Umowa z salą weselną, regulamin, umowa z zespołem, umowa z fotografem. Z pewnością osoba z wykształceniem prawniczym będzie potrafiła doradzić i przyjrzeć się pewnym kwestiom, a dla drugiej strony taka pomoc może okazać się niezbędna. Prawo niekoniecznie musi kojarzyć się jedynie z przedmiotami przerabianymi na studiach, można robić wiele ciekawych rzeczy, wystarczy tylko chęć i znalezienie pomysłu. Jestem pewna, że dzisiejsza sytuacja na rynku potrzebuje specjalistów różnej branży, a dzisiejsze czasy wymagają dokładności i skrupulatności. Wszystko wymaga przeanalizowania i dokładnego sprawdzenia. Dla osoby, która nigdy nie widziała na oczy przepisu prawnego może okazać się to trudne, ale dla absolwenta prawa już nie. Warto zatem zastanowić się i znaleźć coś, co będzie sprawiać nam przyjemność. Będąc absolwentem prawa można również zostać specjalistą od podatków. Nie od dziś wiadomo, że podatki to nieodłączna część naszego życia. Wiele prawników decyduje się na pozostanie doradcą podatkowym. Istnieje możliwość przystąpienia do takiego egzaminu, który daje uprawnienia doradcy podatkowego i niekoniecznie trzeba być magistrem prawa. Można wykonywać poniekąd samodzielny zawód i doradzać w kwestii podatków.

            Dobrym pomysłem może okazać się również prowadzenie szkoleń z zakresu prawa. Dzisiejsza sytuacja wymusza na pracodawcach ciągłe szkolenie i aktualizację wiedzy, również tej prawniczej. Dla niektórych interpretacja przepisów może się okazać trudna, zwyczajnie dlatego, że nigdy nie mieli z nimi do czynienia. Szkolenia na pewno są dobrym rozwiązaniem dla osób komunikatywnych i lubiących dzielić się wiedzą. Mogą to być szkolenia z podstaw prawa, ale także np. z interpretacji poszczególnych ustaw i poszczególnych przepisów.

            Po studiach prawniczych można również wykładać na uczelni lub wykładać w innych instytucjach. Często zdarza się, że wykładowcy na uczelniach mają tytuł magistra prawa. Jeśli na przykład czujemy się mocni z jakiejś dziedziny prawa można próbować starać się o posadę wykładowcy na uczelni. Jest to ciekawa i na pewno rozwojowa praca. Przede wszystkim wymaga nawiązania kontaktu z ludźmi i chęci dzielenia się wiedzą. 

            Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również praca w redakcji lub wydawnictwie prawniczym. Na rynku pojawia się dużo ofert, związanych z poszukiwaniem absolwentów czy też studentów prawa do pracy w redakcji czy wydawnictwie. Zazwyczaj są to pewne działy związane z prawem, w których doskonale odnajdzię się absolwent prawa mający wiedzę z wymaganego zakresu. Taka praca może okazać się bardzo ciekawa i z pewnością pozwoli na zdobycie cennego doświadczenia jakim jest chociażby umiejętność wypowiadania się na piśmie. 

            Podsumowując ci, którzy nie zdecydują się na rozpoczęcie aplikacji po studiach prawniczych, mają szereg możliwości. Przykładowe z nich to:

- praca na stanowisku prawnika w dużej lub małej firmie czy korporacji

- własna działalność gospodarcza niezwiązana z prawem

- własna działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu usług związanych z prawem

-doradztwo prawne 

- bieżące wsparcie spółek w obsłudze prawnej

- odbycie szkoleń czy kursów, które umożliwią połączenie zawodu prawnika z czymś „jeszcze”

- zdobycie innego zawodu łączącego się z prawem np. doradcy podatkowego

- praca na stanowisku nie związanym z prawem

- prowadzenie szkoleń z zakresu wiedzy prawniczej i podstaw prawa

- praca w roli wykładowcy na uczelni 

- praca w redakcji czy wydawnictwie prawniczym na stanowisku redaktora tekstów prawniczych

 

Część osób decyduje się jednak na rozpoczęcie aplikacji tuż po studiach prawniczych. Jeśli chodzi o aplikacje prawnicze to jest szeroki wachlarz możliwości. Można wybrać aplikację radcowską, żeby w przyszłości zostać radcą prawnym. Można wybrać aplikację adwokacką, żeby zostać adwokatem, notarialną, żeby zostać notariuszem, komorniczą w celu uzyskania zawodu komornika lub sędziowską i prokuratorską. Egzamin wstępny na aplikacje prawnicze odbywa się po studiach, warunkiem koniecznym jest uzyskanie tytułu magistra prawa. Najwięcej kandydatów corocznie zgłasza się na egzamin wstępny na aplikację radcowską i adwokacką. Egzamin odbywa się we wrześniu i składa się z pytań testowych. To tak naprawdę dokładne sprawdzenie wiedzy ze studiów, bo w wytycznych znajdziemy praktycznie większość ustaw, które były przerabiane na studiach. Aplikacja z reguły trwa trzy lata i odbywa się w formie szkolenia. To znaczy, że aplikanci uczestniczą w zjazdach, wykładach a ich wiedza sprawdzana jest w formie kolokwiów i egzaminów. Na sam koniec aplikacji pisze się egzamin zawodowy, który umożliwia zdobycie wymarzonego tytułu – przykładowo radcy prawnego czy adwokata.

Czy warto iść na aplikację? Pewnie wiele osób zadaje sobie takie pytanie. Przede wszystkim podejmując taką decyzję należy zastanowić się, czy chcemy wiązać przyszłość z prawem. Dobry prawnik potrzebuje praktyki, a więc równie dobrze, jeśli w trakcie aplikacji moglibyśmy praktykować prawo w Kancelarii czy innej firmie. Oczywiście, można odbyć aplikację i uzyskać tytuł i nie zajmować się prawem, ale czy wtedy tyle lat nauki i pracy miałoby jakiś sens? 

Jeśli już na studiach wiemy, że podoba nam się praca w Kancelarii i z nią wiążemy przyszłość, to warto rozważyć pójście na aplikację. Zazwyczaj w Kancelariach pracują sami profesjonaliści tj. radcowie prawni, adwokaci a także aplikanci. Z samym tytułem magistra w Kancelarii raczej się nie rozwiniemy, ale w dużej firmie czy korporacji już tak. Zatem na pewno warto się zorientować najpierw jaką droga chcemy zmierzać i wokół czego się skupić.

Uzyskanie tytułu radcy prawnego czy adwokata pozwala na samodzielną pracę w zawodzie. Możemy również wybrać dziedziny, którymi chcielibyśmy się zająć. Wachlarz jest bardzo szeroki, bo jak wiemy dziedzin jest wiele. Od prawa cywilnego, przez prawo budowlane do prawa własności intelektualnej i prawa autorskiego. Jest to zawód zaufania publicznego zatem należy pamiętać o podstawowych zasadach a także zastanowić się czy nasze cechy charakteru pozwolą nam rzetelnie wykonywać taki zawód. Nie każdy odnajdzie się jako samodzielny radca prawny czy adwokat, tak jak nie każdy odnajdzie się pracując w korporacji. Ważne jest to, aby samemu uświadomić sobie w czym czujemy się dobrze. 

Inaczej jest w przypadku aplikacji notarialnej i komorniczej. Tu decydujemy się już na konkretny zawód i konkretną dziedzinę prawną. Notariusz zajmuje się w dużej mierze sprawami własności, nieruchomościami i spadkami. Konstruuje i posługuje się aktami notarialnymi. Trudno byłoby wymagać, aby notariusz posiadał również wyspecjalizowaną wiedzę z zakresu prawa karnego czy chociażby prawa pracy, ponieważ tym nie zajmuje się na co dzień. Tak również jest w przypadku komornika. Komornik na ogół zajmuje się egzekucjami. 

Aplikacja sędziowska i prokuratorska to chyba jedna z bardziej wymagających aplikacji. Pozwala ona na uzyskanie w przyszłości zawodu sędziego i prokuratora. Egzamin wstępny na aplikację sędziowską i prokuratorską odbywa się nieco później niż te na aplikacje wcześniej wymienione. 

Decyzja, na którą aplikację pójść i którą drogę wybrać, najlepiej, gdyby w miarę możliwości była podjęta jeszcze na studiach lub na ich końcu. Od naszego wyboru będzie zależeć jak będziemy przygotowywać się do egzaminu wstępnego. Warto również w czasie studiów przyglądać się różnym zawodom, a jeśli mamy możliwość również zobaczyć jak praktyka poszczególnych zawodów wygląda naprawdę. 

Praca prawnika to nie tylko praca w kancelarii. Jak widać istnieje wiele alternatywnych pomysłów dla przyszłych absolwentów prawa. Studia prawnicze również nie są już tak zamknięte jak kiedyś, otwierają się na coraz to nowe dziedziny, coraz nowe obszary i specjalizację. Jeśli przykładowo żadne przedmioty na studiach nie przypadły do gustu, wcale nie oznacza to, że nasza prawnicza kariera jest już skreślona. Warto zaznaczyć, że na studiach nie są przerabiane pewne niszowe dziedziny prawa, które dla niektórych mogą wydawać się ciekawe. Oczywiście, nie obędzie się bez podstawowej wiedzy z zakresu prawa cywilnego czy karnego, ale wybór jest naprawdę szeroki. Na rynku istnieją również kancelarie butikowe, które świadczą usługi prawne związane tylko i wyłącznie z poszczególnymi dziedzinami typu prawo żywnościowe, prawo medyczne czy prawo autorskie. 

            Należy pamiętać, że nie każda pomoc prawna może być świadczona przez absolwenta prawa. Do niektórych czynności wymagane jest posiadanie uprawnień profesjonalnego pełnomocnika- radcy prawnego lub adwokata. Zatem nie jest gwarancją, że jako absolwent prawa będziemy mieć szereg zagwarantowanych możliwości. Niektóre firmy a zwłaszcza kancelarie mogą wymagać statusu aplikanta. Może być również tak, że zaczynając pewną pracę nie będąc zdecydowanym na odbycie aplikacji, okaże się ona jednak niezbędna i potrzebna w dalszym rozwoju. Nigdy nie jest jednak za późno. Zawód profesjonalnego pełnomocnika to z pewnością zawód, który pozwala na szereg możliwości, a przede wszystkim jest to jeden z zawodów, który należy do tzw. „zawodów wolnych”. Oznacza to, że tak naprawdę zawód ten możemy wykonywać w pełni samodzielnie. Jednakże nasi klienci z pewnością oceniać nas będą pod kątem doświadczenia i wiedzy, dlatego tak ważne jest nabywać doświadczenie i wiedzę już na początku naszej edukacji prawniczej.

Studia prawnicze są bardzo ciekawe i oferują szereg możliwości. Z pewnością wiedza na nich zdobyta nie pójdzie na marne i przyda się w przyszłości. Można powiedzieć, że orientacja w przepisach, umiejętność ich interpretowania oraz umiejętność poradzenia sobie w trudnych sytuacjach w każdym etapie życia, jest rzeczą w tej chwili niezbędna i przydatną każdemu człowiekowi. Może wydawać się to zbyt absurdalne, ale tak naprawdę na każdym etapie życia stykamy się z regulacjami prawnymi. Zatem wiedza prawnicza z pewnością pomoże nam przebrnąć przez pewne sytuacje i może okazać się niezbędna nawet w najmniej oczekiwanych momentach.  

Komentarze

Popularne posty